All the Colours of the Dark

All the Colours of the Dark

22:00, Tuesday 14 November

Top Knot Detective

Top Knot Detective

21:30, Sunday 19 November

Sergio Martino in conversation

Sergio Martino in conversation

20:15, Tuesday 14th November

Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

20:00, Wednesday 15th November

Nicko and Joe's Bad Film Club

Nicko and Joe's Bad Film Club

16:00, Saturday 18th November

Better Watch Out

Better Watch Out

19:30, Thursday 16th November

Housewife

Housewife

21:30, Thursday, 16th November

A Pandemonium of Poe

A Pandemonium of Poe

19:15, Sunday 19th November

Canaries

Canaries

18:00, Friday 17th November

Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

15:15, Wednesday, 15th November

Vampire Clay

Vampire Clay

12:15, Wednesday, 15th November

The Giallo Lounge

The Giallo Lounge

23:30, Saturday 18th November

Mon Mon Mon Monsters

Mon Mon Mon Monsters

17:15, Wednesday 15th November

Ceredigion Museum Double-Bill

Ceredigion Museum Double-Bill

20:30, Friday 17th November

  • Films
    Whet your appetite for the real meat of the festival; the films we’re screening for Abertoir!
  • Events
    We’ve got such fantastic events lined up for 2017 folks, it’s gonna be a scream!
  • Guests
    See who’ll be joining us as our guests of honour, at this year’s Abertoir!
  • Short films competition
    Find out who’s in the running for our prestigious Abertoir prize and the Melies D'Argent!

Festival schedule

What's on
  • Tuesday, 14th November

    1715: Drinks Reception
    1800: Your Vice is a Locked Room and Only I Have the Key
    2015: Sergio Martino in Conversation with Phillip Escott
    2200: All the Colours of the Dark
    0000: Meatball Machine Kodoku

  • Wednesday, 15th November

    1215: Vampire Clay UK PREMIERE
    1400: All the Colours of the Giallo a presentation by Dr. Russ Hunter
    1515: Blood and Black Lace
    1715: Mon Mon Mon Monsters
    2000: Tokyo Ghoul
    2200: Pub Quiz
    0030: Return to Return to Nuke ‘em High (AKA Vol. 2)

  • Thursday, 16th November

    1300: The Bloodstained Shadow
    1530: Spaghetti and Splatter a presentation by Gavin Baddeley
    1700: The Sleep Curse
    1930: Better Watch Out
    2130: Housewife
    0000: What the Waters Left Behind UK PREMIERE

  • Friday, 17th November

    1230: Tales of Terror
    1430: Peter Lorre: The Master of Menance a presentation by Dr. Sarah Thomas
    1545: The Mimic
    1800: Canaries + Q&A in association with BAFTA Cymru
    2030: Offsite Screening: Opera & Demons at the Ceredigion Museum

  • Saturday, 18th November

    1145: Diani and Devine Meet the Apocalypse
    1345: The Endless
    1600: Nicko and Joe’s Bad Film Club
    1830: A Blade in the Dark
    2045: Lamberto Bava in Conversation with Stephen Thrower
    2200: Five Dolls for an August Moon
    2330: The Giallo Lounge with sounds by DJ Dellamorte

  • Sunday, 19th November

    1200: The Housemaid
    1415: Short Films Competition
    1645: The Lodgers UK PREMIERE + Q&A
    1915: Theatre Show: A Pandemonium of Poe live theatre show
    2130: Top Knot Detective + closing ceremony